Pielęgnacja Maine Coona

Pachnące futerko

Jak wiadomo są to koty pół-długowłose, dlatego też należy je regularnie czesać, zapobiegamy w ten sposób powstawaniu kołtunów. Dla posiadaczy kota rasy Maine Coon, pomocny może być furminator, który skutecznie usuwa martwe włosy. Żeby futerko było czyste i pachnące stosuje się specjalne pudry o działaniu oczyszczającym i odświeżającym. Od czasu do czasu można zafundować naszemu mruczkowi małe spa i go wykąpać. Przy takim przedsięwzięciu należy używać przeznaczonych do tego produktów dostępnych na rynku.

Obcinanie pazurków, nie takie straszne

Z pozoru, ten kosmetyczny zabieg dla niektórych może wydać się skomplikowany i przerażający, że wolą udać się z tym do weterynarza. Jednak “nie taki on straszny, jakim go piszą ” przy zachowaniu odrobiny ostrożności, bez problemu możemy wykonać go samemu w domu. Potrzebujemy do tego specjalnych cążek, aczkolwiek zwykła obcinaczka do paznokci również sprosta temu zadaniu. Pazurki powinny być przycięte krótko, ale nie za krótko. Tak aby nie uszkodzić rdzenia znajdującego się wewnątrz pazurka. Nie muszę chyba pisać co się wydarzy gdy linia cięcia się spotka z rdzeniem…Gdy już posiadamy odpowiednie narzędzie i potrzebne na zabieg trzy minuty wolnego czasu, bierzemy się do roboty… Sadzamy na kolanach naszego pupila, naciskamy palcami środkową część łapki-pazurki same się wysuwają. Teraz widoczne w całej swojej okazałości, czekają tylko na to żeby je obciąć… Przykładamy cążki w miejscu gdzie nie ma nerwu, i… ciach!!!

Systematyczność to podstawa

Pamiętajmy aby zabiegi pielęgnacyjne były wykonywane systematycznie co dwa tygodnie. Koty, czy to rasowe czy dachowce, nie przepadają za niestandardowymi czynnościami którym bywają poddawane. Dlatego tylko regularne czesanie i obcinanie pazurków sprawi, że będzie to dla niech rutyna do której szybko się przyzwyczają.